Hagströmska Gymnasiet samlar kunniga och erfarna lärare inom varje program som säkerställer en hög nivå på utbildningarna. Här får du en verklighetsförankrad utbildning i nära samarbete med yrkeslivet. För oss är det viktigt med glädje i skolan, både vad gäller utbildningarna och skolmiljön. Det är lättare att lära sig om man har kul och därför är det viktigt med en stimulerande miljö som bidrar till ökad inspiration och motivation.

 

Agneta Waldén – Lärare
(Ekonomi och UF)
073 069 83 78, agneta.walden@hagstromska.se

Anders Andersson – Lärare
(Svetsämnen)
072 515 80 57, anders.andersson@hagstromska.se

Anders Arvidsson – Lärare och förarprövare
(Fordonsämnen)
072 515 81 56, anders.arvidsson@hagstromska.se

Anders From – Lärare
(Svetsämnen)
072 519 99 86, anders.from@hagstromska.se

Angelica Bengtsson – Tränare
(Fotboll)
073 631 86 01, angelica.bengtsson@hagstromska.se

Angelica Sjöholm – Elevvård
072 520 94 39, angelica.sjoholm@hagstromska.se

Anna Hedin – Lärare
(Naturkunskap)
072 501 66 92, anna.hedin@hagstromska.se

Anna Ström – Lärare
(Engelska, Samhällskunskap och Italienska)
072 520 86 52, anna.strom@hagstromska.se

Anna Westrin – Lärare
(Historia och Religion)
070 349 86 14, anna.westrin@hagstromska.se

Anne Islén – Lärare
(Engelska)
070 652 81 67, anne.islen@hagstromska.se

Anneli Wipp – Administratör
072 520 89 71, anneli.wipp@hagstromska.se

Annelie Thurin – Lärare
(Engelska och Mode/styling-ämnen)
072 521 09 98, annelie.thurin@hagstromska.se

Annie Andersson – Lärare
(Idrott och Hälsa)
annie.andersson@hagstromska.se

Arvid Sundeqvist – Lärare
(Samhällskunskap och Religion)
072 520 99 61, arvid.sundeqvist@hagstromska.se

Barbara Binkowska-Wiaderny – Lärare
(Tyska)
070 539 14 90, barbara.binkowska-wiaderny@hagstromska.se

Bodil Lanhammar– Administratör/Elevvård
072 520 95 47, bodil.lanhammar@hagstromska.se

Christine Alexandersson – Rektor
072 220 53 47, christine.alexandersson@hagstromska.se

Christer Lindström – Lärare
(Anläggning)
072 516 27 76, christer.lindstrom@hagstromska.se

Ciya Hajo – Tränare
(Innebandy)
070 527 09 24, ciya.hajo@hagstromska.se

Daniel Packalén – IT-Support
072 520 70 62, support@hagstromska.se

Denis Cherepnin – Lärare
(Matematik och Engelska)
072 520 99 52, denis.cherepnin@hagstromska.se

Denise Sundin – Skolsköterska
072 519 48 69, denise.sundin@hagstromska.se

Drago Vuckovac – Tränare
(Handboll)
070 207 10 60, drago.vuckvac@hagstromska.se

Elias Jakobsson – Lärare
(Idrott och Hälsa)
070-256 02 14, elias.jakobsson@hagstromska.se

Elin Haglöf – Lärare (Tjänstledig)
(Svenska och Samhällskunskap)
072 520 91 06, elin.haglof@hagstromska.se

Elin Olsson – Lärare (Tjänstledig)
(Engelska och Spanska)
072 510 60 83, elin.olsson@hagstromska.se

Elisabet Cassel – Lärare
(Svenska)
072 501 49 75, elisabet.cassel@hagstromska.se

Emanuel Sundqvist -Tränare
(Bandy)
073 029 98 99, emanuel.sundqvist@hagstromska.se

Emelie Viberg -Tränare
(Alpin)
073 707 50 15, emelie.viberg@hagstromska.se

Emma Eriksson -Tränare
(Längdskidor)
070 518 28 82, emma.eriksson@hagstromska.se

Eva Sundberg – Skolsköterska
072 520 97 08, eva.sundberg@hagstromska.se

Erika Melin – Ekonomi
072 560 85 01, erika.melin@hagstromska.se

Francoise Garvö – Lärare
(Franska)
070 588 15 81, francoise.garvo@hagstromska.se

Frans Gustafsson – Lärare
(Engelska och Svenska)
072 520 91 06, frans.gustafsson@hagstromska.se

Fredrik Näslund – Tränare
(Hockey)
073- 727 84 04, fredrik.naslund@hagstromska.se

Gunilla Gräfnings – Lärare
(Psykologi och Idrott & Hälsa)
070 323 24 28, gunilla.grafnings@hagstromska.se

Gunilla Niss-Jonsson – Lärare
(Teknik, Biologi och Naturkunskap)
072 520 90 18, gunilla.niss-jonsson@hagstromska.se

Hannes Andersson – Lärare
(Samhällskunskap och Sociologi)
072 510 25 23, hannes.andersson@hagstromska.se

Hans Gardstrand – Lärare
(Matematik)
hans.gardstrand@hagstromska.se

Hans Goodholm – Lärare
(DJ)
072 520 93 40, hans.goodholm@hagstromska.se

Helena Tunander – Lärare
(Företagsekonomi)
072 563 45 11, helena.tunander@hagstromska.se

Henrik Norman – Kurator
072-520 94 58, henrik.norman@hagstromska.se

Ia-Mari Jansson – Lärare
(Juridik)
072 520 98 75, ia-mari.jansson@hagstromska.se

Ida Spange Yachin – Lärare
(Estet)
070 238 07 98, ida.spange@hagstromska.se

Ilaria Bozzini – Lärare
(Italienska)
072 545 10 34, ilaria.bozzini@hagstromska.se

Iwona Konik – Lärare
(Estet)
076 195 55 88, iwona.konik@hagstromska.se

Jenny Hjälte – Lärare
(Historia och Svenska)
072 507 95 26,  jenny.hjalte@hagstromska.se

Jesper Gillerås – Tränare
(Hockey)  
073 158 99 42,  jesper.gilleras@hagstromska.se

Jessica Björk – Lärare
(Psykologi och Internationella relationer)
jessica.bjork@hagstromska.se

Jimmie Johansson – Lärare
(Idrott och Hälsa)
073 069 44 11, jimmie.johnsson@hagstromska.se

Jimmy Lindberg – Lärare och APL-samordnare
(Gymnasiearbete, Entreprenörskap och Service och bemötande)
072 563 45 04, jimmy.lindberg@hagstromska.se

Johan Carelle – Boendeansvarig
072 519 24 07, johan.carelle@hagstromska.se

Johan Olsson – Lärare
(Teknik)
072 502 68 21, johan.olsson@hagstromska.se

Johannes Skog – Tränare
(Innebandy)
073 705 23 82, johannes.skog@hagstromska.se

Karin Hagemar Falck
Studie och Yrkesvägledare
072-240 69 02, karin.hagemar-falck@hagstromska.se

Kim Larsson – Lärare
(E-sport)
076 320 76 71, kim.larsson@hagstromska.se

Kirsi Mickelsson – Biträdande rektor för yrkesprogrammen
072 521 00 29, kirsi.mickelsson@hagstromska.se

Lars Eriksson – Lärare och förarprövare
(Fordonsämnen)
072 519 99 85, lars.eriksson@hagstromska.se

Lina Hedberg – Lärare
(Filosofi)
lina.hedberg@hagstromska.se

Liselott Hallén – Lärare
(Svenska och Engelska)
072 521 13 62, liselott.hallen@hagstromska.se

Magnus Johansson – Tränare
(Triathlon)
073 536 39 18, magnus.johansson@hagstromska.se

Malin Bergmann – Lärare
(Historia och Engelska)
072 541 60 54, malin.bergmann@hagstromska.se

Marcus Johansson – Tränare
(Cykel; LVG/MTB)
072 520 98 85, marcus.johansson@hagstromska.se

Maria Holzmann – Specialpedagog/Elevvård
072 563 45 03, maria.holzmann@hagstromska.se

Maria Larsson – Lärare
(Svenska och Kommunikation)
072 520 94 19, maria.larsson@hagstromska.se

Marita Hedlund – Biträdande rektor för högskoleförberedande program
(Lärare; Svenska)
072 220 57 63, marita.hedlund@hagstromska.se

Martin Nirs – Lärare
(Historia)
072 521 00 61, martin.nirs@hagstromska.se

Matias Liedbäck – Lärare
(Matematik och Fysik)
matias.liedback@hagstromska.se

Mats Nilsson – Lärare
(E-sport)
070 285 85 21, mats.nilsson@hagstromska.se

Mikael Norling – Lärare
(Måleri)
072 520 96 89, mikael.norling@hagstromska.se

Mikael Wiklund -Tränare
(Fotboll)
070 359 50 36, mikael.wiklund@hagstromska.se

My Buskqvist – Lärare
(Matematik)
072 520 96 77, my.buskqvist@hagstromska.se

Olle Jacks – Lärare
(Husbyggnad)
072 520 46 73, olle.jacks@hagstromska.se

Olof Ekfeldt -Tränare
(Alpin)
076 102 23 99, olof.ekfeldt@hagstromska.se

Ove Östlund – Lärare
(Fordonsämnen och Anläggning)
072 520 93 45, ove.ostlund@hagstromska.se

Per Back – Lärare
(Byggämnen)
072 516 07 85, per.back@hagstromska.se

Pernilla Nord – Lärare/Tränare
(Engelska och Fystränare)
072 507 44 74, pernilla.nord@hagstromska.se

Peter Vingstedt – Lärare/Tränare
(Tränare; Cykel Landsväg, Lärare; Organisation och Ledarskap)
070 175 38 85, peter.vingstedt@hagstromska.se

Rickard Hedlund -Biträdande rektor för NIU och LIU
(Innebandy)
070 671 14 46, rickard.hedlund@hagstromska.se

Rose-Marie Nieminen Norling – Lärare
(Matematik)
072 563 45 10, rose-marie.nieminen.norling@hagstromska.se

Sara Danielsson – Lärare (Tjänstledig)
(Svenska)
sara.danielsson@hagstromska.se

Sercan Yilmaz – Tränare
(Fotboll)
070-170 20 46, sercan.yilmaz@hagstromska.se

Silvia Liano – Lärare
(Spanska och Engelska)
072 520 94 59, silvia.liano@hagstromska.se

Sophia Lindström – Lärare
(Religion och Historia)
072 563 45 05, sophia.lindstrom@hagstromska.se

Stefan Backlund – Lärare
(CNC-ämnen)
072 515 32 63, stefan.backlund@hagstromska.se

Stefan Lindén – Lärare
(Husbyggnad)
072 531 07 98, stefan.linden@hagstromska.se

Sune Granlöf – Lärare
(Byggämnen)
072 520 85 57, sune.granlof@hagstromska.se

Teed Sundberg – Lärare
(Fordonsämnen )
070 441 40 92, teed.sundberg@hagstromska.se

Terese Andersson – Specialpedagog
072 520 46 67, terese.andersson@hagstromska.se

Therese Mårtensson – Lärare
(Matematik och Kemi)
072 521 15 46, therese.martensson@hagstromska.se

Tommy Gabrielsson -Tränare
(Längdskidor)
073 575 21 08, tommy.gabrielsson@hagstromska.se

Tommy Johansson – Tränare
(Cykel; Downhill/4X/BMX)
072 520 93 11, tommy.johansson@hagstromska.se

Torbjörn Persson – Lärare
(Fordonsämnen)
072 515 43 24, torbjorn.persson@hagstromska.se

Vanya Petersén Ekendahl  Lärare
(Svenska och Tyska)
072 520 91 80, vanya.petersen.ekendahl@hagstromska.se

Åke Nygårds – Lärare
(Matematik)
072 520 91 66, ake.nygards@hagstromska.se