Hagströmska Gymnasiet samlar kunniga och erfarna lärare inom varje program som säkerställer en hög nivå på utbildningarna. Här får du en verklighetsförankrad utbildning i nära samarbete med yrkeslivet. För oss är det viktigt med glädje i skolan, både vad gäller utbildningarna och skolmiljön. Det är lättare att lära sig om man har kul och därför är det viktigt med en stimulerande miljö som bidrar till ökad inspiration och motivation.

 

Agneta Waldén – Lärare
(Ekonomi och UF)
073 069 83 78, agneta.walden@hagstromska.se

Anders Andersson – Lärare
(Svetsämnen)
072 515 80 57, anders.andersson@hagstromska.se

Anders Brus – Lärare
(Matematik och Redovisning 2)

Anders From – Lärare
(Svetsämnen)
072 519 99 86, anders.from@hagstromska.se

Angelica Bengtsson – Tränare
(Fotboll)
073 631 86 01, angelica.bengtsson@hagstromska.se

Anita Hummerdal – Rektor
072 220 53 47, anita.hummerdal@hagstromska.se

Anna Hedin – Lärare, Biblioteksansvarig
(Naturkunskap och Gymnasiearbete)
072 501 66 92, anna.hedin@hagstromska.se

Anna Ivarsson – Lärare
(Matematik)

Anna Ström – Lärare
(Engelska/Italienska)
anna.strom@hagstromska.se

Anne Islén – Lärare
(Engelska)
070 652 81 67, anne.islen@hagstromska.se

Anneli Wipp – Administratör
072 520 89 71, anneli.wipp@hagstromska.se

Anette Barkegren – Biträdande rektor

anette.barkegren@hagstromska.se

Anette Isaksson -Kurator
072 520 94 19, anette.isaksson@hagstromska.se

Arvid Sundeqvist – Lärare
(Samhällskunskap och Religion)
072 520 99 61, arvid.sundeqvist@hagstromska.se

Barbara Binkowska-Wiaderny – Lärare, föräldraledig läsåret 2018/19
(Tyska)
070 539 14 90, barbara.binkowska-wiaderny@hagstromska.se

Bodil Lanhammar– Administratör/Elevvård
072 520 95 47, bodil.lanhammar@hagstromska.se

Chatarina Asph – Lärare
(Svenska)

Christer Edvinsson – Lärare
(Bygg och anläggning)
072 400 81 43, christer.edvinsson@hagstromska.se

Ciya Hajo – Tränare
(Innebandy)
070 527 09 24, ciya.hajo@hagstromska.se

Denis Cherepnin – Lärare, föräldraledig läsåret 2018/19
(Engelska)
072 520 99 52, denis.cherepnin@hagstromska.se

Denise Sundin – Skolsköterska
072 519 48 69, denise.sundin@hagstromska.se

Elisabet Cassel – Lärare
(Svenska)
072 501 49 75, elisabet.cassel@hagstromska.se

Emanuel Sundqvist -Tränare, föräldraledig ht-18
(Bandy)
073 029 98 99, emanuel.sundqvist@hagstromska.se

Emelie Viberg -Tränare, föräldraledig läsåret 2018/19
(Alpin)
073 707 50 15, emelie.viberg@hagstromska.se

Emma Axenstedt -Kurator
072 520 94 19, emma.axenstedt@hagstromska.se

Emma Eriksson -Tränare
(Längdskidor)
070 518 28 82, emma.eriksson@hagstromska.se

Eva Sundberg – Skolsköterska
072 520 97 08, eva.sundberg@hagstromska.se

Felix Beckeman – Cykelteknik
(Cykel BMX)
076 147 78 21, felix.beckeman@hagstromska.se

Fouad Shrif – Lärare
(Matematik)
072 521 09 98, fouad.shrif@hagstromska.se

Francoise Garvö – Lärare
(Franska)
070 588 15 81, francoise.garvo@hagstromska.se

Fredrik Näslund – Tränare
(Hockey)
073 727 84 04, fredrik.naslund@hagstromska.se

Gunilla Gräfnings – Lärare
(Psykologi och Idrott & Hälsa)
070 323 24 28, gunilla.grafnings@hagstromska.se

Hannes Andersson – Lärare
(Historia)
077 017 67 65, hannes.andersson@hagstromska.se

Helena Bräutigam – Lärare
(Historia/Svenska/Tyska)
072 520 90 18, helena.brautigam@hagstromska.se

Helena Tunander – Lärare
(Företagsekonomi)
072 563 45 11, helena.tunander@hagstromska.se

Ida Kjellberg – Tränare
(Alpint)

Iwona Konik – Lärare
(Estet)
076 195 55 88, iwona.konik@hagstromska.se

Jenny Hjälte – Lärare
(Historia och Svenska)
072 507 95 26, jenny.hjalte@hagstromska.se

Jesper Thomsson – Tränare
(Alpint)

Jessica Björk – Lärare
(Bild och Entreprenörskap)
jessica.bjork@hagstromska.se

Jimmie Johnsson – Lärare
(Barn och Fritid, Idrott och Hälsa)
073 069 44 11, jimmie.johnsson@hagstromska.se

Jimmy Lindberg – Lärare
(Gymnasiearbete, Entreprenörskap och Service och bemötande)
072 563 45 04, jimmy.lindberg@hagstromska.se

Johan Carelle – Ansvarig för Velodromen, Boendeansvarig
072 519 24 07, johan.carelle@hagstromska.se

Johan From – Specialpedagog
072 520 69 72, johan.from@hagstromska.se

Johan Olsson – Lärare
(Teknik)
072 502 68 21, johan.olsson@hagstromska.se

Johanna Thörn – Lärare
(Fordon och Transport)
072 400 81 57, johanna.thorn@hagstromska.se

Karin Hagemar Falck – Studie- och yrkesvägledare 
072-240 69 02, karin.hagemar-falck@hagstromska.se

Kevin Bynum – Lärare
(Engelska)
kevin.bynum@hagstromska.se

Lina Hedberg – Lärare
(Filosofi)
lina.hedberg@hagstromska.se

Linnea Arvidsson – Lärare
(Fordon och Transport)
072 402 64 38, linnea.arvidsson@hagstromska.se

Liselott Hallén – Lärare
(Svenska)
072 521 13 62, liselott.hallen@hagstromska.se

Magnus Johansson – Lärare/tränare
(Barn och Fritid/Triathlon)
073 536 39 18, magnus.johansson@hagstromska.se

Malin Bergmann – Lärare
(Historia och Engelska)
072 541 60 54, malin.bergmann@hagstromska.se

Malin Sjöström – Lärare
(Engelska och Geografi)
072 520 94 39, malin.sjostrom@hagstromska.se

Margarita Kromane Engvall – Lärare
(Svenska och Religion)
072 521 00 29, margarita.kromane.engvall@hagstromska.se

Marcus Johansson – Tränare
(Cykel; LVG/MTB)
073 815 09 42, marcus.johansson@hagstromska.se

Martin Nirs – Lärare
(Historia)
072 521 00 61, martin.nirs@hagstromska.se

Maria Ekström – Lärare
(Engelska)

Maria Holzmann – Lärare, Specialpedagog
(Filosofi, Religion, Engelska)
072 515 81 56, maria.holzmann@hagstromska.se

Maria Sundberg – Lärare
(Matematik)
077 017 67 03, maria.sundberg@hagstromska.se

Mats Nilsson – Lärare
(E-sport)
070 285 85 21, mats.nilsson@hagstromska.se

Mats Skördeman – Lärare
(Naturkunskap)

Mattias Kokkonen  Tränare
(Innebandy)
073 539 75 36, mattias.kokkonen@hagstromska.se

Maximo Atoche  Lärare
(Fysik/Teknik/Matematik)

Mikael Norling – Lärare
(Måleri)
072 520 96 89, mikael.norling@hagstromska.se

Mikael Wiklund -Tränare
(Fotboll)
070 359 50 36, mikael.wiklund@hagstromska.se

My Buskqvist – Lärare
(Matematik)
072 520 96 77, my.buskqvist@hagstromska.se

Niklas Nylund – Lärare
(Historia/Samhällskunskap)
072 510 25 23, niklas.nylund@hagstromska.se

Olle Jacks – Lärare
(Husbyggnad)
072 520 46 73, olle.jacks@hagstromska.se

Olof Ekfeldt -Biträdande rektor och tränare
(Alpin)
076 102 23 99, olof.ekfeldt@hagstromska.se

Ove Östlund – Lärare
(Fordonsämnen och Anläggning)
072 520 93 45, ove.ostlund@hagstromska.se

Per Elvin – Lärare
(Bygg och anläggning)

Per Jägrell – Lärare
072-520 88 47, per.jagrell@hagstromska.se

Peter Vingstedt – Lärare/Tränare
(Tränare; Cykel Landsväg, Lärare; Organisation och Ledarskap)
070 175 38 85, peter.vingstedt@hagstromska.se

Philip Landgren – Lärare
(Svenska/Psykologi)
077 017 67 05, philip.landgren@hagstromska.se

Rickard Hedlund – Biträdande rektor för NIU och LIU
(Innebandy)
070 671 14 46, rickard.hedlund@hagstromska.se

Robert Wickström – Lärare
(Fordon och transport)

Rose-Marie Nieminen Norling – Lärare
(Matematik)
072 563 45 10, rose-marie.nieminen.norling@hagstromska.se

Sandra Andersson – Lärare
(Juridik)
073 474 71 36, sandra.andersson@hagstromska.se

Sercan Yilmaz – Tränare
(Fotboll)
070-170 20 46, sercan.yilmaz@hagstromska.se

Stefan Backlund – Lärare
(CNC-ämnen)
072 515 32 63, stefan.backlund@hagstromska.se

Stefan Cohen – Lärare
(Filosofi/Samhällskunskap)
077 017 67 04, stefan.cohen@hagstromska.se

Sune Granlöf – Lärare
(Byggämnen)
072 520 85 57, sune.granlof@hagstromska.se

Terese Andersson – Lärare, Specialpedagog
(SVA)
072 520 46 67, terese.andersson@hagstromska.se

Therese Mårtensson – Lärare
(Matematik och Kemi)
072 521 15 46, therese.martensson@hagstromska.se

Torbjörn Johansson – Tränare
(Ishockey)

Torbjörn Nilsson – Lärare
(Biologi/Naturkunskap)
072 520 70 62, torbjorn.nilsson@hagstromska.se

Veronica Medin – Lärare
(Fordon och transport)

Vivan Brus – Lärare
(Spanska)
072 400 81 51, vivan.brus@hagstromska.se

Åke Nygårds – Lärare
(Matematik)
072 520 91 66, ake.nygards@hagstromska.se