Hagströmska Gymnasiet samlar kunniga och erfarna lärare inom varje program som säkerställer en hög nivå på utbildningarna. Här får du en verklighetsförankrad utbildning i nära samarbete med yrkeslivet. För oss är det viktigt med glädje i skolan, både vad gäller utbildningarna och skolmiljön. Det är lättare att lära sig om man har kul och därför är det viktigt med en stimulerande miljö som bidrar till ökad inspiration och motivation.

 

Agneta Waldén – Lärare
(Ekonomi och UF)
073 069 83 78, agneta.walden@hagstromska.se

Anders Andersson – Lärare
(Svetsämnen)
072 515 80 57, anders.andersson@hagstromska.se

Anders Arvidsson – Lärare och förarprövare
(Fordonsämnen)
072 515 81 56, anders.arvidsson@hagstromska.se

Anders From – Lärare
(Svetsämnen)
072 519 99 86, anders.from@hagstromska.se

Angelica Bengtsson – Tränare
(Fotboll)
073 631 86 01, angelica.bengtsson@hagstromska.se

Anita Hummerdal – Rektor
072 220 53 47, anita.hummerdal@vindora.se

Anna Hedin – Lärare, Biblioteksansvarig
(Naturkunskap och Gymnasiearbete)
072 501 66 92, anna.hedin@hagstromska.se

Anna Westrin – Lärare
(Historia och Religion)
070 349 86 14, anna.westrin@hagstromska.se

Anne Islén – Lärare
(Engelska)
070 652 81 67, anne.islen@hagstromska.se

Anneli Wipp – Administratör
072 520 89 71, anneli.wipp@hagstromska.se

Anette Isaksson -Kurator
072 520 94 19

Annie Andersson – Lärare
(Idrott och Hälsa)
annie.andersson@hagstromska.se

Anton Vikaeus – Lärare
(Fysik/Matematik)
anton.vikaeus@hagstromska.se

Arvid Sundeqvist – Lärare
(Samhällskunskap och Religion)
072 520 99 61, arvid.sundeqvist@hagstromska.se

Barbara Binkowska-Wiaderny – Lärare
(Tyska)
070 539 14 90, barbara.binkowska-wiaderny@hagstromska.se

Bodil Lanhammar– Administratör/Elevvård
072 520 95 47, bodil.lanhammar@hagstromska.se

Christer Edvinsson – Lärare
(Bygg och anläggning)
072 400 81 43, christer.edvinsson@hagstromska.se

Ciya Hajo – Tränare
(Innebandy)
070 527 09 24, ciya.hajo@hagstromska.se

Denis Cherepnin – Lärare
(Engelska)
072 520 99 52, denis.cherepnin@hagstromska.se

Denise Sundin – Skolsköterska
072 519 48 69, denise.sundin@hagstromska.se

Elias Jakobsson – Lärare
(Idrott och Hälsa)
070-256 02 14, elias.jakobsson@hagstromska.se

Elisabet Cassel – Lärare
(Svenska)
072 501 49 75, elisabet.cassel@hagstromska.se

Emanuel Sundqvist -Tränare
(Bandy)
073 029 98 99, emanuel.sundqvist@hagstromska.se

Emelie Viberg -Tränare
(Alpin)
073 707 50 15, emelie.viberg@hagstromska.se

Emma Axenstedt -Kurator (Sjukskriven)
072 520 94 19, emma.axenstedt@hagstromska.se

Emma Eriksson -Tränare
(Längdskidor)
070 518 28 82, emma.eriksson@hagstromska.se

Emma Rydén – Elevassistent
emma.ryden@hagstromska.se

Eva Sundberg – Skolsköterska
072 520 97 08, eva.sundberg@hagstromska.se

Erika Melin – Ekonomi
072 560 85 01, erika.melin@hagstromska.se

Fouad Shrif – Lärare
(Matematik)
fouad.shrif@hagstromska.se

Francoise Garvö – Lärare
(Franska)
070 588 15 81, francoise.garvo@hagstromska.se

Fredrik Näslund – Tränare
(Hockey)
073- 727 84 04, fredrik.naslund@hagstromska.se

Gunilla Gräfnings – Lärare
(Psykologi och Idrott & Hälsa)
070 323 24 28, gunilla.grafnings@hagstromska.se

Hand Gardstrand – Lärare
(Matematik)

Helena Brautigam – Lärare
(Historia/Svenska/Tyska)
helena.brautigam@hagstromska.se

Helena Tunander – Lärare
(Företagsekonomi)
072 563 45 11, helena.tunander@hagstromska.se

Ida Spange Yachin – Lärare
(Estet)
070 238 07 98, ida.spange@hagstromska.se

Ilaria Bozzini – Lärare
(Italienska)
072 545 10 34, ilaria.bozzini@hagstromska.se

Iwona Konik – Lärare
(Estet)
076 195 55 88, iwona.konik@hagstromska.se

Jari Hautamäki – Lärare
(Design och Entreprenörskap)
jari.hautamaki@hagstromska.se

Jenny Hjälte – Lärare
(Historia och Svenska)
072 507 95 26, jenny.hjalte@hagstromska.se

Jesper Gillerås – Tränare
(Hockey)  
073 158 99 42jesper.gilleras@hagstromska.se

Jesper Lindström – Lärare
(Fotografisk bild och Bild och Form)
jesper.lindstrom@hagstromska.se

Jessica Björk – Lärare
(Bild, Entreprenörskap och Estet)
jessica.bjork@hagstromska.se

Jimmie Johnsson – Lärare
(Idrott och Hälsa)
073 069 44 11, jimmie.johnsson@hagstromska.se

Jimmy Lindberg – Lärare
(Gymnasiearbete, Entreprenörskap och Service och bemötande)
072 563 45 04, jimmy.lindberg@hagstromska.se

Johan Carelle – Ansvarig för Velodromen, Boendeansvarig
072 519 24 07, johan.carelle@hagstromska.se

Johan Olsson – Lärare
(Teknik)
072 502 68 21, johan.olsson@hagstromska.se

Karin Hagemar Falck – Studie- och yrkesvägledare 
072-240 69 02, karin.hagemar-falck@hagstromska.se

Lina Hedberg – Lärare, föräldraledig ht17
(Filosofi)
lina.hedberg@hagstromska.se

Liselott Hallén – Lärare
(Svenska)
072 521 13 62, liselott.hallen@hagstromska.se

Magnus Johansson – Lärare/tränare
(Barn och Fritid/Triathlon)
073 536 39 18, magnus.johansson@hagstromska.se

Malin Bergmann – Lärare
(Historia och Engelska)
072 541 60 54, malin.bergmann@hagstromska.se

Malin Sjöström – Lärare
(Engelska och Geografi)
072 520 94 39, malin.sjostrom@hagstromska.se

Margarita Kromane Engvall – Lärare
(Svenska och Religion)
073 815 09 42, margarita.kromane.engvall@hagstromska.se

Marcus Johansson – Tränare
(Cykel; LVG/MTB)
072 521 00 29, marcus.johansson@hagstromska.se

Martin Nirs – Lärare
(Historia)
072 521 00 61, martin.nirs@hagstromska.se

Maria Sundberg – Lärare
(Matematik)
077 017 67 03, maria.sundberg@hagstromska.se

Matias Liedbäck – Biträdande rektor och lärare
(Matematik och Fysik)
matias.liedback@hagstromska.se

Mats Nilsson – Lärare
(E-sport)
070 285 85 21, mats.nilsson@hagstromska.se

Mattias Kokkonen  Tränare
(Innebandy)
073 539 75 36, mattias.kokkonen@hagstromska.se

Mikael Norling – Lärare
(Måleri)
072 520 96 89, mikael.norling@hagstromska.se

Mikael Wiklund -Tränare
(Fotboll)
070 359 50 36, mikael.wiklund@hagstromska.se

My Buskqvist – Lärare
(Matematik)
072 520 96 77, my.buskqvist@hagstromska.se

Niklas Nylund – Lärare
(Historia/Samhällskunskap)
niklas.nylund@hagstromska.se

Olle Jacks – Lärare
(Husbyggnad)
072 520 46 73, olle.jacks@hagstromska.se

Olof Ekfeldt -Biträdande rektor och tränare
(Alpin)
076 102 23 99, olof.ekfeldt@hagstromska.se

Ove Östlund – Lärare
(Fordonsämnen och Anläggning)
072 520 93 45, ove.ostlund@hagstromska.se

Per Back – Lärare
(Byggämnen)
072 516 07 85, per.back@hagstromska.se

Per Jägrell – Lärare
072-520 88 47, per.jagrell@hagstromska.se

Pernilla Nord – Lärare/Tränare
(Engelska och Fystränare)
070 845 15 97, pernilla.nord@hagstromska.se

Peter Andersson
Studie och Yrkesvägledare
070 371 96 33

Peter Vingstedt – Lärare/Tränare
(Tränare; Cykel Landsväg, Lärare; Organisation och Ledarskap)
070 175 38 85, peter.vingstedt@hagstromska.se

Philip Landgren – Lärare
(Svenska/Psykologi)
077 017 67 05, philip.landgren@hagstromska.se

Rickard Hedlund – Biträdande rektor för NIU och LIU
(Innebandy)
070 671 14 46, rickard.hedlund@hagstromska.se

Rose-Marie Nieminen Norling – Lärare
(Matematik)
072 563 45 10, rose-marie.nieminen.norling@hagstromska.se

Sercan Yilmaz – Tränare
(Fotboll)
070-170 20 46, sercan.yilmaz@hagstromska.se

Stefan Backlund – Lärare
(CNC-ämnen)
072 515 32 63, stefan.backlund@hagstromska.se

Stefan Cohen – Lärare
(Filosofi/Samhällskunskap)
077 017 67 04, stefan.cohen@hagstromska.se

Stefan Lindén – Lärare
(Husbyggnad)
072 531 07 98, stefan.linden@hagstromska.se

Sune Granlöf – Lärare
(Byggämnen)
072 520 85 57, sune.granlof@hagstromska.se

Teed Sundberg – Lärare
(Fordonsämnen )
070 441 40 92, teed.sundberg@hagstromska.se

Terese Andersson – Specialpedagog
072 520 46 67, terese.andersson@hagstromska.se

Therese Mårtensson – Lärare
(Matematik och Kemi)
072 521 15 46, therese.martensson@hagstromska.se

Tommy Gabrielsson – Lärare/tränare
(Barn och Fritid/Längdskidor)
073 575 21 08, tommy.gabrielsson@hagstromska.se

Tommy Johansson – Tränare
(Cykel; Downhill/4X/BMX)
072 520 93 11, tommy.johansson@hagstromska.se

Torbjörn Nilsson Alatalo – Lärare
(Biologi/Naturkunskap)
torbjorn.nilsson@hagstromska.se

Torbjörn Persson – Lärare
(Fordonsämnen)
072 515 43 24, torbjorn.persson@hagstromska.se

Åke Nygårds – Lärare
(Matematik)
072 520 91 66, ake.nygards@hagstromska.se